Kodėl Veganas

question-markVeganizmas– tai milžinišku greičiu per visą pasaulį plintantis socialinis teisingumo judėjimas, kuris atkreipia dėmesį į gyvūnų kaip žmonijos nuosavybę, jų sudaiktinimą ir eksploatavimą. Gyvūnų išnaudojimas yra keistas žmonių sukurtas fenomenas, išsidriekęs per visą žmonijos istorijos periodą, laimei, sulaukiantis vis daugiau dėmesio.

Priminsiu, kad prieš gerą šimtą metų su trupučiu, vergystė buvo taip pat morališkai pateisinama ir piliečiai, gynę juodųjų teisę į laisvę, buvo laikomi mažų mažiausiai keistais. Dar įdomiau pasidaro paklausus šiuolaikinių praeivių gatvėje tam tikro klausimo. Klausimas skamba taip: jeigu gyventumėte laikais kai vergystė buvo legali, ar remtumėte šį įstatymą, ar laikytumėte jį amoraliu ir išreikštumėte nepritarimą? Visi paklaustieji atsakė, kad tokį įstatymą laikytų amoraliu ir smerktų žmones, praktikuojančius vergystę. Problema tame, kad visuomenei nėra lengva objektyviai įvertinti dabartinius socialinius dėsnius, nes ji gyvena ir verda juose ir mano, kad tai natūralu. Tik pažvelgus į praeitį, mes galime net nemirktelėjus smerkti vergystę, kanibalizmą, moterų išnaudojimą, socialinių mažumų žeminimą ir t.t. Ne taip jau ir seniai buvo įkurti zoologijos sodai su juodaodžiais vaikais europiečiams palinksminti! Apie kokį visuomenės objektyvų mąstymą galime kalbėti? Visuomenė yra jėga, judanti komformizmo sraigtų dėka, ne sąmoningumo ar moralumo. Negalime pasikliauti visuomene, ne. Privalome mąstyti savarankiškai.

Grįžtant trumpai prie vergovės. Ar nori sužinoti kurioje pusėje tu stovėtum, abolicionizmo judėjime prieš gerą šimtą metų? Padaryk eksperimentą ir pasakyk, ką manai apie gyvūnų išnaudojimą, įkalinimą ir skerdimą šiandien ir štai turėsi atsakymą. Mes naudojame tuos pačius mechanizmus užtušuoti jų teisę į laisvę ir gyvybę, kartodami tuos pačius pasiskolintus argumentus, kad jie yra žemiau mūsų, jie neturi tokių emocijų kaip mes ir taip toliau. Nes mūsų visuomenėje labai sunku eiti prieš normas, dažnai jas priimame kaip tiesas ir vadovaujamės “dauguma žino geriau“ filosofija.

Juodaodė mergaitė zoologijos sode, valgydinama bananais

Tad kyla retorinis klausimas: kiek laiko prireiks, kol visuomenė kitas gyvūnų rūšis pradės matyti kaip lygiateisius Žemės gyventojus? Kalbame apie kiekvieno individo gyvybinius poreikius ir interesus. Tai yra, visų pirmiausia, teisė į gyvybę ir laisvę. Teisė į savo palikuonius ir jų auginimą.

Žmonės tampa veganais dėl trijų pagrindinių priežasčių: etikos, globalinių/ekologinių problemų ir sveikatos.

Etika

Kiekvienais metais yra nužudoma 150 MILIARDŲ gyvūnų dėl žmogaus godaus apetito. Tokį skaičių sunku suvokti. Ir jie skerdžiami tikrai ne vardan išgyvenimo. Priežastys daug savanaudiškesnės. Mėsos pramonė yra smerkiama ir niekinama už masinį konvejerį, kur gyvybės žymimos serijiniu numeriu ir masiškai naikinamos. Nemažai dokumentinių filmų kalba apie žydų genocido bei gyvūnų genocido panašumus naudojant labai panašias talpinimo ir naikinimo strategijas.

Holokaustas tebesitęsia, tačiau daug didesniais skaičiais, o kas labiausiai trikdo, kad žmonės įpratę užsidengti akis ir nenori žinoti, iš kur gyvūno kūno dalys atsiranda pas juos ant pjaustymo lentelės. Pamirškime apie humanišką gyvūno nužudymą. Toks dalykas neegzistuoja kaip ir humaniškas išprievartavimas, humaniškas suluošinimas, humaniškas išnaudojimas ir panašiai.  Dokumentinis filmas “Earthlings“  (baisiausias siaubo filmas, vykstantis realybėje…) viską puikiai iliustruoja ir nepalieka vietos spėliojimams. Kiekvienas gyvūnų vartotojas turi prisiimti atsakomybę už smurtą dėl pietų pasirinkimo ir susipažinti kokį baisų mechanizmą remia. Šį filmą galima pažiūrėti nemokamai dabar pat, paspaudus nuorodą.

Žmonės dažnai vengia tiesos, jie nusuka akis, bet kyla klausimas: jeigu taip nepatogu žiūrėti, kodėl tai tampa moralu valgyti? Panagrinėkime pieno produktų industriją, nes ji yra viena žiauriausių praktikų, išnaudojančių nekaltas gyvybes. Kad pagamintume iš pažiūros nekaltą ledų porciją, mes atplėšiame ką tik gimusį karvės jauniklį ir uždarome į tamsų narvą. Jei veršiukas yra moteriškos lyties, jo baigtis bus kaip pieninės karvės. Jei vyriškos – jis bus prirakintas grandine belangėje patalpoje (kuri jį visiškai apakina), kad negalėtų net pajudėti, nes nesusiformavę raumenys yra minkštesni žmogaus liežuviui. Jis bus sąmoningai maitinamas maistu be geležies, kad taptų anemiku ir mėsa būtų šviesesnė, nekaltesnė. Grįžtant prie karvės: melžiame jos gyvybės syvus tol, kol karvei prireikia sekančio prievartinio apvaisinimo ir istorija kartojasi. Viso karvės gyvenimo metu ji kenčia tešmenų mastitą, ištinusių sąnarių skausmus, ir kur dar smurtas nuo pačių “prižiūrėtojų“. Pienas žinoma keliauja mums, ne karvės jaunikliams, kur jis natūraliai priklauso. Esate girdėję frazę “karvė duoda pieną“? Tarsi ji būtų evoliucionavusi vien tam, kad žmonija turėtų nesibaigiančius pieno šaltinius visada po ranka. Kaip produktyvu…Karvė neduoda pieno, mes jį pasiimame naudodami prievartą. Ką jau kalbėti, kad karvės girdomos milžiniškomis hormonų dozėmis (kurios paskui nusėda žmonių skrandžiuose) ir karvės turi atlaikyti skausmingus ir ištinusius tešmenis. Neišvengiama pūlingų infekcijų tešmenyse, geliančio skausmo. Visa tai žmonės daro ne dėl išgyvenimo, o dėl egoistiškų poreikių.

Mėgstu šitą filmuką, kur karvės po ilgo kankinimo uždarame pastate (trunkančio kelerius metus) pirmą kartą pamato dangų ir žolę… Ir kaip tau atrodo, ar karvei tas pats?

Norėčiau išgirsti iš tų, kurie sekančiame video nemato tikro šios išgelbėtos motinos ir jos naujagimio ryšio. Ledų porcija atima motinos vaiką su visam pačią pirmą dieną…Mažyliui niekada neteks net paragauti motinos pieno bent lašelio – bus šeriamas dirbtiniais pašarais. Nėra nei menkiausios abejonės, kad motina karvė jaučia tokį pat siaubą ir netektį, kaip kad jaustų moteris. Nebūkim primityvūs ir nenuvertinkim gyvūno jutimo vien dėl to, kad jis nenaudoja verbalinės komunikacijos tam išreikšti.

Čia tik dalelė gyvūnų išnaudojimo pavyzdžių. O kur dar paukščių fermos, kailių industrija, cirkai, zoologijos sodai, gyvūnų testavimas. Visas išvardintas praktikas jungia vienas dalykas: požiūris į gyvūnus kaip į produktą, prekę ir nenuginčijamą žmonijos nuosavybę.

Kas absurdiškiausia, kad valdžia puola į kraštutinius “dvigubus standartus“ (double standard) ir draudžia abortą, nes tai yra gyvybės žudymas. Kelių ląstelių, kurios nejaučia nei skausmo, nei džiaugsmo, neturi išsivysčiusios nervų sistemos, naikinimas. Tačiau ne taip toli nuo mūsų iš beprotiško skausmo ir nevilties šaukiasi pagalbos gyvos, greit tapsiančios mūsų pietumis būtybės, kurios turi ir nervų sistemą ir kognityvinius gebėjimus.  Šis žmonių įsitikinimų prieštaravimo sutrikimas vadinamas kognityviniu disonansu (lietuviškiau – moraline šizofrenija).

Taigi… Daugelis žmonių, to net nesuvokdami, yra rūšistai, menkinantys kitų gyvūnų rūšių (taip, mes taip pat esame gyvūnai) gyvybių vertę be jokios svarios priežasties (įprotis ir tradicijos nėra svarios priežastys). Atėjo laikas tai suvokti. Apie rūšizmą gali pažiūrėti filmą. Kainuoja vos porą dolerių (apie 5lt), vos kavos puodelio kaina kavinėje.

žinau, kad TU esi geras žmogus. Tu esi prieš smurtą, prievartą, suluošinimą, nereikalingą skausmą. Tad pagalvok, kas tave laiko nuo savo vertybių praktikavimo?..

 Ekologija

Antra priežastis – tai siaubinga mūsų planetos tarša. Pradedant kontribucija šiltnamio efektui – galvijai išskiria tiek šiltnamio efektą skatinančių dujų, kiek visos kartu sudėtos transporto priemonės. Todėl žmonės, stengiantys taupyti elektrą ar planuojantys pirkti elektromobilį, toli gražu nepadarys tokio pokyčio, kaip atsisakydami kasdienių kepsnių. Antra, gyvūnų fekalijos yra nutekinamos į vandens telkinius, kur vyksta ežerų eutrofikacija (pelkėjimas). Tokiu būdu naikinama vandens gyvybė, dūsta žuvys. Ką bekalbėti, kad teršiamas ir geriamas vanduo.

Kalbant apie vandenį, vienam kilogramui mėsos pagaminti reikia sunaudoti iki 18 000 litrų (!) vandens, tuo tarpu vienam kilogramui grūdų pagaminti reikia  200 kartų mažiau. Toks vandens kiekis atrodo juokingai nerealus, bet nepamirškime, kad į šią sumą įskaičiuotas ne tik gyvūnui tiesiogiai sugirdytas vanduo per 2-4 metus , bet ir tas reikalingas gyvulių pašarų irigacijai, o paskui mėsai perdirbti. Norint vaizdingo paaiškinimo, štai: žmogus, skrupulingai taupydamas vandenį ir prausdamasis duše maža srovele, dažnai nežino, kad atsisakydamas VIENO kepsnio, vandens sutaupytų maždaug pusei metų. Dar kartelį: vienas kepsnys = vanduo, suvartotas besiprausiant pusę metų. Paradoksalu, tiesa? Todėl gamtosaugininkai, tebevalgantys mėsą, prieštarauja visai savo esminei ideologijai.
Manoma, kad netolimoje ateityje prasidės karai dėl vandens išteklių, nes mūsų resursai siaubingai greit švaistomi, o žmonių vis daugėja…

30 proc. visos pasaulio sausumos žemės yra naudojama mėsos pramonės procesams. 70 proc. žemės, tinkamos žemdirbystei, yra sunaudojama visai mėsos industrijai (pašarai + ganymas)! Ir 1kg jautienos pagaminti reikia sušerti 7 kg grūdų. Tai yra tiesioginis maisto švaistymas, paskaičiuok. Jeigu nebūtų galvijų papildomos maisto grandies, kurioje, beje, prarandama daugiau nei pusė  pirminės energijos, tuomet maisto užtektų visam pasauliui ir badaujančioms šalims suteikti paramą.

Galvijų “dėka“ vyksta žemės erozija, nes ganomi gyvūnai išmindo ir ištaršo naudingą dirvožemį (tose fermose, kur dar jiems leistina pasiganyti). Tai reiškia, kad mažėja biologinė įvairovė ir žemė nebėra tinkama dirbti. O kur dar miškų naikinimas, nes reikia dar daugiau ploto auginti galvijų pašarui. Situacija “lose lose lose“. Netgi turtingiausias pasaulio žmogus, visiems gerai pažįstamas, Bilas Geitsas pradėjo remti veganiškus verslus, nes suprato jog mėsos pramonė mus veda į pražūtį. Billas pats juda link augalinės mitybos.
Daugiau informacijos ekologijos tema (angliškai), rasite čia.

 Sveikata

Aš užaugau (manau, dauguma ir jūsų) aplinkoje kur sirgti yra norma. Nekalbu apie slogą ar lengvą peršalimą. Kalbu apie alergijas, astmą, įvairių rūšių vėžį, širdies ligas, diabetą, nutukimą, hormonų pusiausvyros sutrikimus ir t.t. Aš mačiau ir turėjau artimųjų, kuriuos yra ištikęs infarktas, insultas, kurie mirė dėl užsikimšusių kraujagyslių, paskutinių vėžio stadijų ir kitų daugelį gyvybių nusinešančių ligų. Aš maniau, kad tai yra natūralu. Daug kas ir dabar taip mano. Nes sunku sutikti žmogų, kuris savo giminės medyje to būtų nepatyręs. Aukščiau paminėtos ligos turi vieną jas siejantį dalyką. Jas visas aktyvina gyvuliniai baltymai.
Faktas, laukiniai gyvūnai neserga prieš tai minėtomis ligomis, nes jie valgo, tai kas jiems skirta. Žmogus yra liežuvio vergas ir jis valgo tai, ką nori. Skaityk toliau, ir rask loginius paaiškinimus mano rekomenduojamoje informacijoje.

Liūdnoka, kad Lietuvoje reikalai juda lėtokai šituo klausimu, bet vis dėlto juda. Žmonės vis dažniau pripažįsta veganišką mitybą kaip adekvačią ir optimalią maitinimosi formą. Daktarai, viešosios maitinimo įstaigos Lietuvoje vis dar spyriojasi, tuo tarpu užsienyje steigiamos veganiškos mokyklos, darželiai, yra daugybė veganų atletų ir kultūristų, skinančių medalius; dietologai ir daktarai, nepaklusnūs farmacijos pramonei, dalinasi žiniomis apie veganiškos mitybos privalumus. Kaip danai mėgsta sakyti: det kommer (ateina). Ateina ir į mūsų kiemą. Tik truputį lėčiau, kaip ir visa kita.

Aš per daug neišsiplėsiu (tiesioginiai šaltiniai kalba geriau už mane), bet trumpai pasakysiu, kad nėra abejonės, kad gerai subalansuota veganiška mityba yra sveikesnė už visavalgišką. Kodėl? Todėl, kad vis garsiau prabylama apie gyvulinių baltymų ir vėžio tiesioginę sąsają. Prabylama ne šiaip hipotezinėm diskusijom, bet moksliniais tyrimais ir studijomis ta tema. Kadangi perskaičiau nemažai literatūros sveikos mitybos tematika, detaliai žinau, kodėl gyvuliniai produktai yra daugumos negalavimų ir mirčių priežastis. Galėčiau aiškinti kas yra šarminis organizmo pH, kas jį sukelia, taip pat rūgštinis pH, kas dedasi diabetikų kūnuose ir t.t. Bet to aš nedarysiu, o duosiu pirmenybę patyrusiems specialistams, nes jie žino tai geriausiai. Jie matė savo akimis, pokyčius žmonių kūnuose mokslinių tyrimų metu.

Sutinku, kad internetas tarsi mūšio laukas, kur susikerta dvi priešingos nuomonės kiekvieną dieną. Bet mano patarimas yra visada žiūrėti kas “sėdi“ už straipsnio ir pasidomėti tų žmonių profesine veikla. Skyrus tam šiek tiek laiko, pasidaro aišku, kas suinteresuotas padėti žmonėms, gamtai, gyvūnams, o kas yra valdomas pinigų šlamėjimo.

Taigi, pristatau mane asmeniškai ir mano draugus efektyviausiai užvedusius ant kelio filmus ir paskaitas.
P.S. noriu paprašyti vieno dalyko: visus išankstinius nusistatymus – gerus ar blogus- palik užnugaryje ir pasiklausyk šių žmonių su atviru požiūriu.

Pirma pradėkim su gera nuotaika, užmesk akį į šituos laimingus ir sveikus sportininkus. Albumo pavadinimas “Neprivalgę veganai“ puikiai pašiepia nusistovėjusią ir klaidingą nuomonę. Atėjo galas stereotipui, kad veganiškai besimaitinantis žmogus yra paliegęs ir silpnas :)

Taigi, apšilimui, pažiūrėk filmus, kurie koncentruojasi labiau ties žmonių pasikeitusia savijauta, nei biologinėm subtilybėm. Perspėju, kad visa toliau pateikta informacija yra angliškai (išskyrus šį video), tad jei sunkoka suprasti, susirask draugą ar giminaitį, kuris palaikytų kompaniją ir pavertėjautų.

Nėra būtina peržiūrėti visos informacijos eilės tvarka, kad suprastum kas dedasi. Pradžiai užteks ir to, kas tau labiau užklius už akies :).

Pradėk nuo filmo “Food Matters“. Jis gražiai atsleidžia sunerimusių daktarų ir profesorių požiūrį į  perdirbtą maistą, farmacijos suktybes ir mėsą su visa jos atributika. Citata, kurią labai mėgstu: “Vienas ketvirtadalis ką tu valgai palaiko tavo gyvybę, o likusieji trys ketvirtadaliai išlaiko tavo daktarą“. Suprasi, kad farmacijai norint toliau sukti apyvartą, žmonės turėtų būti nei mirę, nei sveiki. Tam palaikyti puikiai tinka mėsos pramonė.

Tęsk dokumentiniu filmu “Forks over Knives“. Dar daugiau specialistų, dar daugiau argumentų.

Dokumentinis filmas  “Food, Inc“ atskleidžiantis purvinas ir bjaurias maisto industrijas. Nors ir ne visai veganiška tematika, bet einama teigiama linkme.

Pereikime prie daktarų, profesorių ir aktyvistų paskaitų. Pirmiausia, pristatau kalbą, kuri pakeitė šimtus tūkstančių žmonių gyvenimus ir privertė pažiūrėti į viską naujomis akimis. Ši paskaita yra šiurkštoka, bet toks Gary Yourofsky badass stilius – be gražbylysčių atskleisti melą, kišamą žmonėms ilgą laiką… Jeigu jos dar niekad neklausei, garantuoju, kad tai bus vienas stipriausių manifestų, kokius esi kadanors girdėjęs. Pamiršk juoką keliančius supermeną, žmogų vorą ir kitus išgalvotus personažus. Gary yra tikrų tikriausias šiuolaikinis DIDVYRIS. Nes tikri vyrai yra geranoriški silpnesniems už save.
Be dvejonių, Must see reikalas. Šis video turi lietuviškus subtitrus (įsijunk video ir dešinėje, apatiniame kamputyje yra funkcija Captions. Paspaudus ant mygtuko pasirink lietuvių kalbą – Lithuanian ir paspausk on. Gero žiūrėjimo ir naudingų pamąstymų).

Žaviuosi dr. Neal Barnard, kuris yra Physicians Comittee for Responsible Medicine įkūrėjas, nes jis turi tą nepataisomo geriečio įvaizdį. Šioje paskaitoje jis sėkmingai paaiškina priklausomybę sūriui, mėsai, cukrui. Ir detaliai palygina su mums žinomomis narkotinėmis medžiagomis.

Colleen Patrick Goudreau yra nuostabi ir diplomatiška aktyvistė, kuri šneka apie socialines veganizmo subtilybes ir etiką. Tikrai verta jos paklausyti, nes ji perteikia veganizmą natūraliai ir paprastai, atskleisdama kaip nesunku nustoti remti gyvūnų eksploatavimo industriją (verta paklausyti ir kitų jos paskaitų). Colleen argumentai gerai apgalvoti, tad tampa sunku paprieštarauti.

Sąrašą galėčiau tęsti dar tris dienas, bet to užteks tavo pradžiai, o toliau – atrask interneto žinių platybes pats, ir jei rasi ką įdomaus – pasidalink!

Šį straipsnį norėčiau užbaigti T. Colin Campbel moksliniu veikalu, kuris pagrįstas daugiau kaip 20 metų trunkančiomis studijomis apie tiesioginį ryšį tarp maisto ir ligų. Išsamiausias iš kada nors atliktų mitybos tyrimų detaliai paaiškina ir pagrindžia tyrimais gyvulinių produktų vartojimo ryšį su žmonijos civilizacijos ligomis, ypatingai įvairių tipų vėžį. Noriu pasidžiaugti, kad šis veikalas yra išverstas ir į lietuvių kalbą.
Norėjau padovanoti šią knygą artimiesiems, bet ji buvo tarsi išluota iš knygynų lentynų smalsių pirkėjų.

Jeigu, šitos informacijos neužtenka, parašyk man žinutę, suteiksiu daugiau :).

“Gyvūnai Žemėje egzistuoja dėl savų priežasčių. Jie nebuvo sukurti žmogui, kaip ir juodieji žmonės nebuvo sukurti baltiesiems, kaip moterys nebuvo sukurtos vyrams ir kaip Žemė nebuvo sukurta vien žmonijai.“ Alice Walker

 

Reklama