Minimalizmas – Gyvenimo Filosofija, Suteikianti Laisvę

 

 

Kokios mintys tau ateina į galvą, kai išgirsti žodį minimalizmas: Teigiamos? Neigiamos?

 

 

 

Kas yra minimalizmas?

 

 

 

Minimalizmas yra erdvė.

 

 

 

Tai – mažiau lygu daugiau.

 

 

 

Tai yra paprastumas.

 

 

 

 

Išsiblaškymo priešprieša.

 

 

 

Minimalizmas yra poilsis.

 

 

 

– Nuo ko?

 

 

 

-Nuo informacijos triukšmo, nuo nekantrumo, nuo pertekliaus.

Minimalizmas yra išsilaisvinimas. Nuo blaškančios kasdienybės, daiktų, įpročių, minčių, troškimų, vartotojiškumo spąstų. Vietoje to, sutelkiamas dėmesys ties dalykais, kurie iš tikrųjų mus padaro laimingais:

 

 

Santykiai

 

Patirtys

 

Hobiai

 

Akimirkos vertinimas

 

Tobulėjimas

 

“Tobulybė pasiekiama, ne tada, kai nebėra ko daugiau pridėti, bet kai nebėra ko daugiau atimti.“ Antoine de Saint Exupéry

 

Apsidairyk aplinkui. Vesk savo žvilgsnį patalpos sienomis. Ką matai? Už ko užkliūna tavo akys? Ar matai daiktų triukšmą, bekovojantį dėl tavo dėmesio, daiktelį po daiktelio? Ar gali giliai įkvėpti ir jausti erdvę aplinkui save, o akimis praslysti nuogais paviršiais? Dažnai mūsų namai ir darbovietės būna perpildyti daiktų. Daiktų, kuriuos kartais pamirštame ir prisimename tada, kai dulkių debesis prašosi išsklaidomas.

O kaip dėl veiklų? Ar yra kažkokių veiklų, kurios sunaudoja daug laiko, tampa barjerais ir nenorimomis atsakomybėmis, kai mūsų mintys dažnai sukasi ties gyvenimo esme ir noru daryti tai, ko tikrai trokšti? Mūsų kasdienybė būna perpildyta betikslių veiklų, daiktų, norų, informacijos, kurie tik triukšmauja ir atitraukia mūsų dėmesį nuo esmės.

Ar turi pilną spintą drabužių ir esi kažkada ištaręs: “neturiu kuo apsirengti“? Galbūt permetęs žvilgsniu spintą, ranką tiesi į savo mylimiausius, laiko patikrintus :) Kokia likusių drabužių funkcija? Trukdis?

Įsivaizduok spintą, kur kiekvienas rūbas yra mėgstamas ir atrodo šauniai ant tavęs. Atsikračius vidutinybių, pasieki visišką efektyvumą ir rytais žinai, kuo apsirengti. :)

 

Ar turi savo mėgstamą kavos puodelį, kurio dažnai reikia ieškoti tarp tos kolekcijos, kuri tik stovi dėl “o gal“?

Galbūt pameni, kai parduotuvėje pamatei tą komodą/lovą/kėdę/stalą, kuris tave sužavėjo ir tu jį įsigijai dėl gražaus dizaino, formos, spalvos? Ar tebesižavi tuo daiktu dabar? Galbūt jis paslėptas po kalnu sąsiuvinių, kavos puodelių, kojinių ar dar kažko… Nuimk nuo baldo paviršiaus visą šūsnį ir kaip matant būsi nuneštas į parduotuvę, kur pirmą kartą pamatei ir susižavėjai tuo daiktu. Leisk jam tave stebinti kiekvieną dieną. Gerbk jį.

Ar kada esi (nesąmoningai) pagalvojęs: “Įsigysiu šį daiktą ir tikrai būsiu laimingesnis/gražesnis/madingesnis/pranašesnis“? Ar dabar pažiūrėjus į tą daiktą nekyla juokas, kad jis tau gyvenimo neapvertė ir galbūt netgi dulka kažkur toli kampe? Aš kažkada pirkau gitarą, kuria negrojau, rūbus, kuriems neradau progos, knygas, kurios stovėjo nepaliestos. Visi mes mažiau ar daugiau mėgstam kaupti. Tampam savo daiktų vergais.

Esmė yra čia pat, tik per tą niekniekių triukšmą sunku ją įžvelgti. Tau nieko netrūksta, tavęs pakanka dabar tokio, koks esi. Joks mp3 grotuvas, ar kietas dizainerio papuošalas, prietaisas ar baldas nepadarys tavęs daugiau. Tai tik daiktas. Pirkime sąmoningai, dėl praktikos, o ne iliuzijos ar nepilnavertiškumo vedami.

Jeigu esi kada irzliai pažiūrėjęs į daiktų krūvą, kuri prašosi brangaus tavo laiko ir būti suvarkoma, tai turbūt supranti ką noriu pasakyti apie išsilaisvinimą nuo gausos. Mes perkame daiktus, kad būtume efektyvesni, bet sugaištame dvigubai daugiau laiko (ir pinigų) juos remontuodami, tvarkydami ir valydami. Kol galiausiai mūsų dienos būna užpildytos nereikšminga buitimi ir mes tik zujam kaip bitelės, pamiršdami, kam iš tikro norėtume skirti savo laiką. Savo gyvenimą.

Mes mėgstame minimalizmą, mėgstame glostyti akimis erdvę, lygumas. Tai mums primena gamtą, jos nesibaigiančias ir raminančias erdves. Marketingo specialistai tai puikiai žino, todėl mus gundo jų tobulomis nuotraukomis, instaliacijomis ir kitais išdėstymais, kur akys maloniai praslysta ir neužkliūna už blaškančios netvarkos.

 

photo-1428189923803-e9801d464d76

photo-1429080695038-cdf6ae5dbc13

Minimalizmas apima labai daug skirtingų sričių – estetiką, stilių,  veiklas, daiktus, meną, mitybą, ekologiją, vartotojiškumą, gyvenimo supaprastinimą, nuosavybės mažinimą ir dar daug kitų. Kiekvienam žmogui ši filosofija gali pasireikšti skirtingai ir kiekvienas asmeniškai nusprendžia, ką jam reiškia minimalizmas. Jokie rėmai ir taisyklės čia negalioja. Nes tai laisvas gyvenimo stilius.

Minimalizmas – ne kiekvienam. Galbūt tau patinka jauki erdvė su daiktais daikteliais aplinkui ir tu moki juos prižiūrėti ir neprarasti kontrolės. Galbūt tau patinka pripildyta dienotvarkė iki maksimumo arba nesustojantis informacijos srautas aplinkui tave.

Tiesiog gera žinoti, jog pasirinkimas yra čia pat, jei tik norisi laisvės, poilsio nuo gausos ir nepailstamo šokinėjimo apie daiktus ar kartais žmones. :)

Jeigu tave domina ši idėja, užsiprenumeruok  mano įrašus ir sulauk praktinių patarimų ir pasiūlymų, nuo ko pradėti. Aš dar pati esu tik šio kelio pradžioje, todėl tau puiki proga prisijungti ir žengti koja kojon kartu, vienas kitą palaikant :)

Įveskite savo el. pašto adresą ir sekite šio blogo naujienas, bei gaukite pranešimą apie naują įrašą el. paštu.

Gegužę pasirodantis gražus ir informatyvus filmas apie minimalizmą. Laukiam!

Reklama

Įrašo “Minimalizmas – Gyvenimo Filosofija, Suteikianti Laisvę” komentarų: 10

 1. Tu (tikiuosi nieko prieš į tokį kreipinį?) esi geriausias dalykas, kurį kada nors radau. Tavo receptai, tavo patarimai ir tavo rašymo stilius! Stebuklas žodžiu. Nesustok tik. Ačiū.

 2. Smagu sutikti bendramintį :) ! Pritariu: rašote puikiai, aktualiomis temomis, todėl – pirmyn :) ! Dėkoju :) ..

 3. Ir šiame tinklapyje labai daug naudingų maisto receptų – geras argumentas nuostatai “Vegetarai,veganai ar žaliavalgiai neturi ką valgyti“ :) . Tiesa, aš jau vis mažiau gaminu maistą ir linkstu į žaliavalgystę, kur viskas itin paprasta (kas man labai patinka), bet patiekalų receptų įvairovė, kuria čia daliniesi, maloniai nustebino. Dėkui :) !

  • Malonu girdėti. Žaliavalgystė, mano manymu, yra vienas geriausių dalykų, ką gali žmogus padaryti dėl savo sveikatos. Man visai sekasi ją suderinti su termiškai apdoroto maisto mityba. Tik kažkodėl žiemą norisi tų jaukių pupų troškinių, grybų savose sultyse ir pan. Bet vasarą – žali kokteiliai, vaisių dubenys ir salotos yra pirmenybė! O kas tavo pagrindas, kaip žaliavalgės, mityboje? Ar turi kokių kasdienių produktų, be kurių neapsieini? :)

 4. Daiginti grūdai, įvairios daržovių salotos su aliejumi, mirkyti riešutai ir sėklos. Dar pasilikau keptą namie duoną ant raugo, be mielių. Ir – taip, dar vis kartais pasinori daržovių troškinių ar prikimštos ryžiais patroškintos paprikos. Vasarą – tikras rojus, nes visos daržovės, vaisiai ir uogos – iš savo daržo.
  Iš patirties galiu pasakyti, kad ėjau iki tokios mitybos keletą metų, nors vegetarinės mitybos laikotarpiai mano gyvenime buvo visą laiką. Kažkaip.. vis “nutraukdavo“ atgal kokios šventės su visais tais kepiniais ant grotelių ir kvapais :) .
  Dabar esu abejinga alkoholiui, mėsai ir visoms kulinarinėms ir konditerinėms įmantrybėms. Kartu tapau prastu svečiu (nes mane sunku pavaišinti) ir prasta šeimininkė (mano siūlomas vaišes ne visi supranta).
  Manau, kad valios pastangomis pradėti sveikai maitintis neįmanoma – tai bus trumpalaikės dietos. Turi būti sąmoningas vidinis motyvas. Mano motyvas – nekenkti gyvūnams, nepalaikyti jų žudymo. O gera sveikata – šio motyvo malonus “šalutinis efektas“. Aišku, daug prisidėjo prie mano sprendimo ir tai, kad vyras pradėjo žaliavalgiauti. Dviese visada lengviau :)

 5. Noriu tik vėl padėkoti už fantastišką straipsnį apie Minimalizmą, Agne! Ir kitiems skaitytojams, kas dar nežinote – Agnės šį straipsnį citavau savo naujojoje knygoje Tinginio Manifestas: http://debesyla.lt/tinginio-manifestas/. Tai mokslinių tyrimų ir naujų idėjų pilna knyga apie minimalizmo bei tinginystės naudą tavo produktyvumui ir sveikatai.

  Ačiū, Agne!

  Ir dar galiu pridėti kaip aš atsirenku svarbiausią:

  1) Pirma keliu sau klausimus “Kodėl?“ kažką turiu, darau, noriu…
  2) Ir tada “Ar man tikrai to reikia?“.

  Kai kažko nei galiu įvardinti aiškiai, nei nežinau kodėl to reikia – išmetu. Ir valio! Kuo daugiau laisvos vietos, tuo daugiau erdvės tavo laimei. :)

  Ačiū, Agne!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s