Pilnavertė Zero Waste* Burnos Higiena, II DALIS

*Zero Waste Lifestyle – tai gyvenimo stilius, generuojantis nulį arba visišką minimumą atliekų. Daugiau apie jį sekančiuose įrašuose.

11

Pirmoje dalyje kalbėjau apie vakarietiškai tradicinę dantų priežiūrą ir jos pavojus. Taip pat pasiūliau natūralios dantų pastos alternatyvą. Šioje dalyje sudėsiu likusius receptus, kurie visiškai padengs pilnavertę burnos ertmės priežiūrą. Kol kas tu jau žinai koks dantų šepetėlis yra mažiausiai kenksmingas tau ir gamtai, išmokai pasigaminti savo dantų pastą ir skalavimo skystį. Šiame įraše kalbėsiu apie burnos gaiviklį, burnos bendrą sveikatinimosi metodą ir natūralų dantų balinimą.

 

Tepamas Burnos gaiviklis

Šis burnos gaiviklis yra puiki alternatyva skalavimo skysčiui “on the go“ ir dar puikesnė alternatyva naftos produktui – kramtomajai gumai. Atrodo kaip lūpų balzamas (kurį taip pat galima naudoti kaip gaivinantį lūpų balzamą!), tačiau vietoje tepant garažo vartus (aut.past. lūpas), reikia patepti automobilį (priekinius dantis).Taip pat gali pakabinęs mažą gabalėlį gaiviklio, padėti ant liežuvio, kad ištirptų, o tada juo gražiai paglostyti dantukus. Pradžioje gan keista tepti balzamu ne lūpas, o dantis, bet greit įprasi. O kaip aukščiau minėjau, kokoso aliejus dantenoms ir dantims yra tikra atgaiva. Turėsi gaivų kvapą (proginiams kavos gėrikams, pvz. man, visai aktualu!) ir dar dančiai blizgės kaip porcelianas. :)

Tau reikės:

  • 2 v. šaukštų kokoso aliejaus
  • 1 arbat. š. cinamono* (vietoje prieskonių gali naudoti lašelį cinamono eterinio aliejaus, kuris yra tyras ir aukščiausios klasės)
  • 10-15 lašų pipirmėtės

Eiga:

Ištirpdyk kokoso aliejų, į jį sulašink pipirmėtę, įberk cinamono ir viską gerai išmaišyk. Supilk į pasibaigusio lūpų balzamo indelį (žinoma, dezinfekuotą) ir padėk į šaldytuvą 10-čiai minučių sustingti. Viskas!

*Cinamonas ilgą laiką buvo ir yra naudojamas kaip burnos kvapą koreguojanti priemonė. Jis tikrai veikia. Prisimenu savo pirmąją išbandytą pastos alternatyvą, kažkada mamos darytą: ji berods susidėjo iš cinamono, gvazdikėlių ir valg. sodos. Visa tai buvo miltelių pavidalu, bet rezultatas buvo gana neblogas.  Tik jausmas nelabai man patiko, nes atrodė, kad valyčiausi dantis su sausu smėliu…

Liežuvio Valiklis

Turbūt tau ne naujiena, kad ant liežuvio kaupiasi begalybė bakterijų – gyvų ir mirusių. Ryte atsikėlus iškišk liežuvį ir žvilgtelk į veidrodį. Pamatysi baltą apnašų sluoksnį, nusėdusį ant pastorojo. Tai ir yra įvairios bakterijos ir kitokios toksinų atliekos. Šios atliekos labai prisideda prie blogo burnos kvapo.
Indų kultūroje ajurvedos praktikantai tūkstantmečiais sėkmingai tam pritaikė metalinį liežuvio valiklį. Jis išpopuliarėjo ir vakaruose, todėl bet kurioje pasaulio šalyje yra didelė tikimybė jį įsigyti, kad ir Lietuvoje. Tik nepirk plastiko, jeigu nenori visų tų bjaurybių – BPA, ftalatų ir kitų medžiagų, kurios trikdo hormonų veiklą, kaupiasi organizme. Plius, tau tarnaus ilgiau, o gamtai bus sveikiau, kai ateis laikas išmesti. Dar vienas labai neblogas variantas – paskirti tam metalinį šaukštą ir pasidėti prie dantų šepetėlio. Nereiks nei pirkti.
Jausmas labai gaivus, nuvalius susikaupusias apnašas ir, pagaliau, smagu matyti sveiką, rausvą liežuvaitį!

 

Dantų Skalavimas Aliejumi

*Žinau, pirmą kartą išgirdus, entuziazmas netrykšta. Tačiau, tai yra praktikos reikalas, prie kurios labai greitai priprantama. Angliškai vadinamas oil pulling, lietuviškai skalavimu aliejumi, tai yra praktika, kuri buvo patikrinta ne tik šimtmečiais, bet ir tūkstantmečiais Pietų Indijos gyventojų. Žinoma, legendomis galima tikėti ir netikėti, bet atsirado ir moksliniai tyrimai (1, 2, 3, 4, 5, 6), įrodantys, kad skalavimas aliejumi atstato natūralų burnos pH lygį, kovoja su blogosiomis bakterijomis, tirpdo dantų akmenis ir valo apnašas (nes kai kurios iš jų yra tirpios riebaluose). Lauro rūgštis, esanti aliejuje būtent ir sukuria antimikrobinę terpę, stabdo blogųjų bakterijų dauginimąsi.
Skalavimas aliejumi yra taip pat veiksmingas kovojant su blogu burnos kvapu, kaip ir antibakterinis skalavimo skystis.
Po kurio laiko ši praktika tampa stebėtinai maloni ir raminanti. Po jos dantys jaučiasi be galo švelnūs ir švarūs. Kiti įrodinėja, kad dantys tampa daug baltesni. Pastebėjau ir aš baltesnius savo dantis, bet sunku pasakyti ar čia vien tik dėl šios praktikos ar ir dėl naminės dantų pastos bei natūralaus balinimo metodo.

Tau reikės:

  • 1  valgomo šaukšto kokoso aliejaus (tinka ir sezamų, saulėgrąžų, alyvuogių, tačiau turi būti ekologiškas ir šaltai spaustas, kad būtų pilnavertė nauda)

Skalavimas:

Lengvai, nepvargdamas skalauk apie 15-20 minučių. Taip, perskaitei teisingai – 20 minučių. Atrodo daug, bet ruošiantis ryte į darbą, net pasimirši, kol apsirengsi, susidėsi daiktus, pasiruoši pusryčius ir panašiai. Jeigu skalausi trumpiau, tai nebus taip efektyvu, nes tam reikia laiko, kad aliejus atliktų savo darbą. Bet turint mintyje visus teigiamus efektus – tai mažas indėlis. Po skalavimo kruopščiai išsivalyk dantis su namine pasta ir išsiskalauk. Tada turėtų pasišalinti daugiausia atitirpusių apnašų.

Skalauti gali kiekvieną ar kas antrą dieną, bet kad pajustum pokyčius – ne rečiau kaip 3 kartus per savaitę. Kaip kontrolę, susirask dantį, kuris yra rudesnis ar turintis daugiau apnašų, tamsių dėmių nei kiti, ir stebėk kaip keičiasi jo spalva savaičių bėgyje.

Natūralus Dantų Baliklis

Pirktinės balinimo priemonės yra labai agresyvios mūsų emaliui ir dažnai viskas baigiasi jo pažeidimu. Yra natūralių būdų, kurie ne tokie kenksmingi ir dažnai jau sėdi mūsų virtuvėje mums to neįtariant.
Aktyvinta anglis tikriausiai neateitų intuityviai į galvą. Bent jau man neatėjo, kaip juodi milteliai, gali balinti dantis. Rezultatai nėra dramatiški, bet po kelių dienų dantys atrodo baltesni. Kodėl sakau atrodo? Nes neatmetu tos galimybės, kad tai gali būti savitaiga, nors žmonės internete dalinasi prieš ir po rezultatais. Nors galimo pavojaus naudojant anglį neaptikau, vis dėlto nerekomenduočiau to daryti daugiau nei 2-3 kartus per savaitę.
*Perspėju, kad aktyvintos anglies kapsulės yra iš želatinos, todėl vietoje to, galima įsigyti tabletes ir jas sutrinti su grūstuve, jeigu nesinori naudoti gyvūnų subproduktų.

Tau reikės:

  • 1 kapsulės ar pusę arbat. š. aktyvintos anglies
  • 1 arbat.š. vandens

Eiga:

Sumaišyk anglies miltelius su vandeniu ir užtepk ant dantų. Palaikyk 3min. ir nuplauk. Gali labai labai švelniai pamasažuoti dantis dėl didesnio efekto, kol dar nenuplovei, bet nepersistenk.

Žmonės balina ir su ciberžole, ir su banano žieve, kas kaip netingi. Aš apsiriboju anglimi, ir tik tada, kai pavyzdžiui turiu progą ir esu pasipuošusi raudonais lūpų dažais, tada efektas gana pastebimas. O kas diena, skalavimas kokosų aliejumi man nemažiau efektyvu.
Aš  tap pat labai mėgstu balinti dantis braške, ji nuvalo ir nublizgina dantis kaip labai efektyvus, bet švelnus dantų šepetukas. Pabandyk!


Taigi, tikiuosi, kad kažką naujo sužinojai ir išmokai apie natūralią ir ir ekologišką dantų ir burnos ertmės priežiūrą.

Šio įrašo intencija yra atverti tau langą į alternatyvas ir pasidalinti žiniomis, kurios galimai pravers tolstant nuo  įprastos ir dažnai chemijos “praturtinos“ higienos. Ar jas panaudoti ar ne, tai yra visiškai tavo sprendimas. Jei turi kokių pastebėjimų ar klausimų, nesidrovėk palikti komentare.

Noriu įspėti, kad šios alternatyvos gali visiškai neatitikti tavo burnos higienisto rekomendacijų, nes jie praktikuoja visai kitokią priežiūrą. Taip pat nepriimk mano informacijos kaip absoliučios teisybės, nenustok domėtis ir atrask sau patikimiausią variantą :)

Iki greito ir sveikų tau žvėriškų dantų!

* * * * * * *

Raginu tave nemokamai užsiprenumeruoti kiekvieną mano įrašą, kad nuoroda ateitų tiesiai į tavo el-pašto dėžutę. Efektyvūs kasdienybės patarimai, augaliniai receptai ir gilesni pamąstymai yra O!žvėries turinys, kuris tave aplankys :). Spausk ”prenumeruoti”:  

Įveskite savo el. pašto adresą ir sekite šio blogo naujienas, bei gaukite pranešimą apie naują įrašą el. paštu.

 

Reklama

Įrašo “Pilnavertė Zero Waste* Burnos Higiena, II DALIS” komentarų: 1

  1. Tai va galima balinti dantis namuose taip pat efektyviai, kaip ir odontologijos kabinete. Na bent jau tiek tenka girdėti… Reikės ir man išbandinti kažką panašaus. Jūsų veganiška dantų priežiūra atrodo gan įdomi, daugiau tokių įrašų. :)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s