5 plastikiniai daiktai, kurių atsisakymas labai palengvins gamtos naštą

pretty bag

Labas, žvėrie, tikiuosi laikaisi gerai. Šis įrašas yra tęstinumas praeito įrašo Už Veganizmo Ribų, kuriame kalbėjau apie veganizmo inicijuotą išmintį apie ekologiją. Paminėsiu kelis lengvus įpročių koregavimus, kurie bus be galo naudingi gamtai, gyvūnams ir tavo ramiai sąžinei.

Kai aš pati nusprendžiau sumažinti savo taršos indėlį, šie dalykai buvo pirmiausi, į kuriuos atkreipiau dėmesį, nes juos lengviausia pritaikyti užimtoje kasdienybėje. Juk svarbiausia neskubėti drastiškai keistis ir pradėti nuo tų įpročių, kurie sukelia mažiausiai galvos skausmo.

  1. Plastikiniai maišeliai

Vienas,iš mažiausiai pastangų reikalaujančių pokyčių, yra atsikratymas plastikinių apsipirkimo maišelių. Nusipirk geros kokybės drobinį ar medvilninį tašiuką. Kas man patinka, tai kad gali pats susikurti savo stiiaus maišelį, atsispausdindamas tavo asmenybę atspindinčią grafiką. Atrodysi originaliai, o dar ir žmones paskatinsi pamąstyti! Papildomas pliusas – apsipirkimas tampa daug malonesniu procesu, kai prie šono glaudžiasi medžiaga, o ne cheminis ir traškantis produktas. Nešti ant peties taip pat daug patogiau.

Vaisius ir daržoves gali dėti į mažesnio dydžio medvilnės maišelius arba permatomus tinklelinius maišelius.

2. Vienkartiniai Šiaudeliai

61OCw2ugNNL._SL1500_

Po to, kai pamačiau video, kuriame laukiniam jūrų vėžliukui vykdoma operacija – skaudžiai traukiamas šiaudelis iš kraujuojančios nosies, pasakiau griežtai “ne“ plastikiniams šiaudeliams. Jie toli nuo būtinybių, o ir malonumas nedidelis. Jeigu vis dėlto šiaudelių kartais prireikia, gali puikiai vienkartinius pakeisti į nerūdijančio plieno ar stiklinius daugkartinio naudojimo šiaudelius. Arba gali kaip aš – egzistuoti be šiaudelių :). Esant kavinėje ar bare, nepamiršk perspėti barmeną, jų nedėti. Juk 10 minučių tikrai gali apsieiti be plastmasės kokteilyje, taip? :) Padarysi laukinę gamtą laimingesne.

 

3. Plastikiniai įrankiai

5007887-001_pic1

Internete plaukioja vaizdo įrašai ir apie plastikines šakutes traukiamas iš vėžlių nosių… Neretai jos suirusios tampa mažų žuvelių ar vandens paukščių “maistu“, kuris paskui lėtai marina gyvūną. Keista pagalvoti, kad tokio trumpo panaudojimo daiktas, yyyra šimtmečius kažkur toli, nuodydamas gyvūnų ir žmonių gyvybes aplinkui. Valgyklos ar “take-out“ atveju, nešiokis šakutę savo tašėje/kuprinėje, reikalui esant visada bus po ranka. Arba gali įsigyti ilgalaikio naudojimo spork’ą: šakutę ir šaukštą viename. Argi ne šmaikštu?

Taip pat nepamiršk ir plastikinių lėkščių, puodelių. Pikniko metu, prašyk, kad pakviesti draugai atsineštų sau po lėkštę, problema bus išspręsta. Jeigu reikalas labai jau prispyrė rinkis popierines lėkštes vietoje plastikinių.

4. Vienkartiniai kavos puodeliai

Daug kas iš mūsų mėgsta kavą, padarytą profesionalo, su visais mandriais sirupais ir augaliniais pienais. Tačiau vienkartiniai puodeliai dažnai turi plastmasinį dangtelį, kuris atsiduria šiukšliadėžėje vos už kelių minučių. Įsigyk stilingą ar nebūtinai, daugkartinį puodelį, iš kurio bus visada malonu gerti kavą ir paprašyk baristos naudoti jį vietoje vienkartinio. Pasidalink, kad mažini savo šiukšlių generavimą, nusišypsok ir tikrai žmogus sutiks išpildyti tavo norą. Atmetimo atveju, jei labai jau norisi kavos, bent jau netiesk rankos link plastmasinio dangtelio. Apsieisi ir be jo, kaip ir mieli laukiniai gyvūnai :).

5. Plastikiniai vandens buteliukai

Jeigu nori pradėti nuo kažkurio vieno pokyčio, labai raginu atsisakyti vienkartinių vandens buteliukų. Jie ne tik teršia gamtą, marina gyvūnus, bet ir kenkia tavo organizmui. Plastikas tyliai ir niekadėjišmai prateka ir garuoja į buteliuke esantį vandenį. Kuo butelis stovi ilgiau parduotuvės lentynose, tuo vanduo jame yra pavojingesnis. Vieno tyrimo pasekoje buvo nustatyta, kad 95% žmonių šlapimo mėginių buvo rasta plastiko. O kur dar studijos, kur daugumos naujagimių kraujyje rasta virš 200 chemikalų, tarp jų ir plastiko. Paskaičius tokius dalykus, norisi pašalinti visus plastikinius gaminius, įskaitant ir grožio priemones… Net nemirktelėjus, galiu pasakyti, kad vanduo iš čiaupo daug saugesnis mūsų vartojimui. Tuo labiau, kad parduotuvėse randamas “stalo vanduo“ ir yra tas pats vanduo iš čiaupo! Tik papildomai “praturtintas“ plastiko dalelėmis. Vietoj nuobodaus plastmasinio butelio, gali įsigyti kokybišką ir ilgalaikį daiktą, kuris ne tik pasitarnaus tau, bet ir atkreips kolegų ar draugų akį. O kur dar malonumas gerti iš stiklinio butelio!

Arba gali kaip aš, nusipirkti nebrangų ir mielą stiklainiuką ir naudoti jį kaip vandens, kokteilio ir kitų gėrimų indą ar net maisto transportavimo konteineriuką priešpiečiams darbe/mokykloje! (Greitu metu pasidalinsiu vienu receptu kaip tik tam). Verta paminėti, jog prieš perkant, įsitikink ar stiklainis nepraleidžia skysčių ir ar yra daugiau mažiau atsparus karščiui: skaityk ant pakuotės arba paklausk parduotuvės konsultanto.

Beje, yra ir visai kokybiškų plastmasinių daugkartinių butelių, jeigu turi tokį, tai ir sudėvėk. Aš pastebėjau, kad savo plastmasinio butelio vistiek nenaudoju, nes nesmagu iš jo gerti, tad atidaviau draugui, o sau įsigijau paprastą stiklainiuką.

Kol kas tiek tau patarimų “žalesnio kelio link“. Jeigu turi ką pridėti ar pasiūlyti – nesidrovėk.
Iki greito pasimatymo!

**********

Raginu tave nemokamai užsiprenumeruoti kiekvieną mano įrašą, kad nuoroda ateitų tiesiai į tavo el-pašto dėžutę. Taip iš karto žinosi, jeigu atsiras naujai keptas įrašas ir galbūt jis išgelbės tavo veganišką kailį nuo panikos kuo pavaišinti draugus, šeimą ar kitus nusipelnusius. ;)  Spausk “prenumeruoti“:    

Įveskite savo el. pašto adresą ir sekite šio blogo naujienas, bei gaukite pranešimą apie naują įrašą el. paštu.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s